Konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

Konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?
Fi Yapı Yönetim Kurulu başkanı Fikret İnan'ın 'mütekabiliyet yasası çıkmazsa konut fiyatlarında yüzde 30-40 oranında düşüş yaşanması kaçınılmaz' açıklaması tartışılıyor. ..Abone ol

Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan "Arz talebin çok üstüne çıktı. Konut fiyatlarının yüzde 30-40 düşüş yaşayacağını düşünüyorum" dedi.

Mütekabiliyet Yasası'nın sektörü ayakta tutacağını söyleyen İnan “Sektörün önü şuan tıkalı. Yabancılara konut satarsak anca kendimizi toparlarız. Yoksa bu arz fazlasıyla fiyatların yüzde 30-40 oranında düşmesi kaçınılmaz" diye konuştu. İnan’ın açıklamalarını Çiçek gönderme sektörün önde gelen isimlerine sorduk, farklı görüşler şöyle:

‘Arz fazlası yok, fiyatlar ve talep artacak’

VARYAP CEO’su Erdinç VARLIBAŞ:YABANCILARA mülk satışı kanunu, konut sektöründe var olan yükselme trendine artı yönde katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir parametre. Katkısı olumlu olur, olmaması halinde olumsuz bir durum yaratmayacaktır. Konut sektöründe arz fazlası yok, ancak finans sektöründeki kredilerin artışına yönelik 2011 yılında alınmış önlemler dolayısıyla geçmiş yıllara kıyasla yüksek gözüken konut kredisi faiz oranlarınında düşme eğiliminde olması bilakis konut fiyatlarında ve talepte artışa sebep olacağını gösteriyor.

‘Nüfus artar gelir yükselirken emlak fiyatları düşmez’

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel YAZICI:Biraz düşüş var ama nüfusu artan ve geliri yükselen bir ülkede % 40'lık düşüşlerin olacağı ön görüsüne hiç katılmıyorum. Son bir aydır hareketlilikde var. “Sektör doyuma ulaştı” demek için arz ve talebin dengelenmiş olması lazım. Fiyatlar düşmez, en kötü ihtimalle yerinde sayar.

‘Talep yok, fiyatlar mecburen düşecek’

Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin ASA:Bu kadar inşaata ve projeye yeterli talep yok. Fiyatlarda balon oluştu ama buna paralel bir talep oluşmadı. İnşaatlar devam ediyor, stok artıyor, eskiler satılmıyor. Piyasa ümidini mütekabiliyete bağlamış vaziyette. Özellikle Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Araplardan gelen talepler var ama mütekabiliyet olmadığı için alamıyorlar. Sadece İstanbul'da 200 bin civarında yabancı alıcı talebi olduğu söyleniyor, satılamayan 300 bine yakın sıfır lüks konut olduğunu düşünüyorum. Fiyatlar çok yüksek, eldeki stoklar bitmeden fiyatlar zaten artamaz. Kanun çıkar çıkmaz, dış alıcı olmaz ise mecburen fiyatlar düşecek.Kategori : GÜNCEL