Pluton seferi ertelendi

Pluton seferi ertelendi
Güneş sisteminin en uzak gezegeni Plüton'a gidecek uzay aracını fırlatma işlemi 24 saat daha ertelendi.Abone ol

Güneş sisteminin en uzak gezegeni Plüton'a gidecek ''New Horizons'' (Yeni Ufuklar) uzay aracını fırlatma işlemi 24 saat daha ertelendi.

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), aracın fırlatılışının Johns Hopkins Üniversitesi'nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndaki elektrik arızasının halen giderilememesi nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

Fırlatma işlemi, dün fırtınadan kaynaklanan hava muhalefeti nedeniyle ertelenmişti. Uzay aracının, bugün TSİ 20.16'da fırlatılması bekleniyordu.

On yıl sürecek yolculuğu için 60 metre yüksekliğindeki Atlas-5 roketiyle rampada hazır bekletil ışıklı kutu harf en ''Yeni Ufuklar'', radyoaktif plütonyum yakıtını kullanacak biçimde Plüton gezegeni seferine hazırlandı.

700 milyon dolarlık aracın hedefi Plüton, Dünya'ya ortalama 5 milyar 770 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ay kadar büyüklüğü olan Plüton'a gidecek araç, bugüne kadar yapılmış uzay araçları içinde en hızlısı olacak. Araç, Dünya çekim alanından çıktıktan sonra saatte 77 bin km hızla yol alacak. Bu da, kurşunun saniyede 1,5 km'lik hızının 10 katı anlamına geliyor.

Plüton'da sıcaklık eksi 253 dereceye kadar düşebiliyor. Yani atom hareketinin durduğu mutlak 0'dan (-273) 20 derece eksiğine kadar. ''New Horizons'' aracı, İlkçağ yeraltı tanrısından adını alan Plüton'un, 1978'den beri bilinen tek uydusu olan ve adı ''ölü taşıyıcı'' anlamına gelen Charon'u da yakından inceleme olanağı sağlayacak. Son 30 yıllık hesaplara göre, 2274 kilometrelik çapıyla Ay büyüklüğüne yakın olan Plüton'un uydusu Charon'un çapı 1180 kilometre.

Amerikalı astronom Clyde Tombaugh, 75 yıl önce Arizona eyaletinde Flagstaff-Lowell Gözlemevi sayesinde Plüton'u keşfetti. Uydu Charon'u ise yine Amerikalı astronomlar James Christy ile Robert Harrington 1978 yılında buldu.
Bu arada, NASA yörünge uzmanları, Plüton aracının 14 Şubat 2006 gününe kadar fırlatılamaması durumunda, seferin 5 yıl aksayabileceğini, Plüton'a varışın 2020 yılına kalabileceğini de belirtiyor.

-JOHNS HOPKINS ÜNİVERSİTESİ-

''Yeni Ufuklar''ı yönlendirecek Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Üniversitesi, uzay biliminde dört yıl önceki büyük başarısıyla anılıyor.

Dört yıl önce, üniversitenin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, tarihte ilk kez bir göktaşına araç indirmeyi başardı. Güneş'in Dünya'ya uzaklığının iki katı uzaklıkta (315 milyon km) olan, 33 km genişliğinde Eros göktaşının Psykhe (Kelebek-Ruh) kraterine yakın yere yumuşak inişle araç indirdi. Johns Hopkins Üniversitesi'nin Eros'a indirdiği aracın adı olan ''Near Earth Asteroid Rendezvous'' (Yer Yakını Göktaşı Buluşması),  kısa adıyla ''NEAR'' olarak biliniyor.

14 Şubat 2001 ''Sevgililer Günü'' göktaşına inen aracın güneş paneli ve yakıtı uzun süre çalıştı, güzel fotoğraflar gönderdi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ