Sarıgülden Baykala yorum yok

Sarıgülden Baykala yorum yok
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Baykal'ın malvarlığıyla ilgili bir soruya yorum yapmadı.Abone ol

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye'de 'Siyasi Partiler Kanunu'nun mutlaka değişmesi gerektiğini savunarak, "Siyasi partilerdeki lider egemenliği mutlaka sona ermeli. Lidere itaat edenler ve köle olanların milletvekili olduğu dönemin bitmesi lazım" dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "Aleviler'in Atatürk ve Cumhuriyet'e Bakışı" konulu panele katılmak üzere helikopterle Eskişehir'e gelen Sarıgül, kalabalık bir grup tarafından "Başbakan Sarıgül" sloganıyla karşılandı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, emekli general Ali Rıza Selmanpakoğlu ile Doğan Bermek'in konuşmacı olarak katıldığı paneli iz google seo ledi. Panel için salonu dolduran yüzlerce kişi izdihama yol açtı.

Panel sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Sarıgül, demokratik Türkiye, demokratik CHP ve demokratik CHP'nin iktidar olması için milletvekilleriyle yollarda olduklarını ifade ederek, "Türkiye'de, mutlaka Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi lazım. Siyasi partilerde lider egemenliğinin mutlaka sona ermesi gerekiyor. Lidere itaat edenler ve köle olanların milletvekili olduğu dönemin bitmesi lazım. Siyasi partilerde tercihli oyla partiye kayıtlı üyelerin katılımıyla ön seçim olmalıdır. Bunun için önümüzdeki hafta tekrar Brüksel'de olacağız, temaslar yapacağız. İstediğimiz bütün hadise, ülkenin demokratik olması için siyasi partilerin mutlaka demokratik olmasıdır. Türkiye'de seçim sisteminin çıkması şarttır. Milletvekillerinin ön seçimle seçilmesi şarttır. Ama partiye kayıtlı üyelerin il, ilçe başkanlıklarına değil, mutlaka hakim teminatı altındaki seçim kurullarına kayıt olması şarttır. Aksi takdirde genel merkezlerin atadığı il başkanları, il, ilçe başkanlarının yazdığı üyeler onları seçmekte, dolayısıyla genel başkanları seçtirecek olan il başkanlarını zaten genel başkanlar atamaktadır. Bu da demokratik değildir. Ülkenin önünün açılması için, demokrasinin kurum ve kurallarıyla yerleşmesi için şartlar ne olursa olsun Siyasi Partiler Kanunu'nun çıkması şarttır" diye konuştu.

Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın mal varlığı açıklamasıyla ilgili soru üzerine ise şunları söyledi:
"O konulara girmek istemiyorum. O konu, şu anda buranın konusu değil. Her şeyin şeffaf olması, kamuoyu önünde cereyan etmesi lazım. Bizim arzu ettiğimiz bütün olay, barış, özgürlük ve bütün insanların mutlu ve bütün kurumların demokratik olmasıdır. Bu dalganın sonunda sosyal demokratların mutlaka iktidarı vardır."

Yaz mevsiminde miting için tekrar Eskişehir'e geleceklerini açıklayan Sarıgül, daha sonra "Sevgi Seli Aşure Yemek Günü" faaliyetine katıldı. Bu arada vakıf binası önünde aşure ve yemek almak için bekleyen çok sayıda kişi uzun kuyruklar oluşturdu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'ndaki organizasyona, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Muharrem Tozçöken, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ile çok sayıda yetkili de katıldı.Kategori : POLİTİKA