Eshab-ı Kehf beyaz perdede

Eshab-ı Kehf beyaz perdede
Yüzyıllar boyu mağarada uyuyan 'yedi uyurlar' diğer adıyla Eshab-ı Kehf , beyaz perdeye aktarılıyor.Abone olMersin’in Tarsus İlçesi’ndeki ‘Eshab-ı Kehf / Yedi Uyurlar’ın tanıtılması amacıyla, amatör oyuncuların rol aldığı filmde, geçmişten günümüze kadarki süreç ele alınacak.

Senarist / yönetmen Rüştü Aydın, ‘Eshab-ı Kehf’in tanıtımını amaçladıkları filmde hem güncelli kompozit oyma tabela ğin yakalanacağını hem de geçmişin canlandırılacağını söyledi.

Daha önce, amatör oyunculardan oluşan kadro ile ‘Tek Kadın’, ‘Kiya’ ve ‘Üç Kızlar’ adlı film çektiğini belirten Aydın, Eshab-ı Kehf öyküsünün Kur’an-ı Kerim’de sure ve ayet ile anlatılması dolayısıyla insanların ilgisini çektiğini belirterek, “Halk arasında (Yedi Uyurlar) olarak bilinen Eshab-ı Kehf öyküsünü, efsanede adı geçen köpeğin (Kıtmir) adı ile çekeceğiz. Gençlerin, kendileri gibi inancı olan insanları hunharca öldürüp kale kapılarına asan zalim Kral Dekyanus ile verdiği yaşam mücadelesinin ele alındığı filmde, hem güncellik hem de geçmiş bir arada canlandırılacak. Amacımız, yöremiz kültür değerlerine ışık tutacak böyle bir yapıtı kazandırmaktır” şeklinde konuştu.

Görüntü yönetmenliğini Yasin Korkmaz üstlendiği filmin, temel karakterleri canlandıracak oyuncuları Tarsuslular arasında seçeceklerini belirterek, “Önceki filmlerde rol alan ve tecrübeleriniartıran arkadaşlarımıza yer vereceğiz. Oyuncu seçimlerini tamamladıktan sonra önümüzdeki ay içinde çekimine başlayacağımız filmi, Mart ayı sonlarında bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Kategori : MAGAZİN